עורך דין רשלנות רפואית בהריון

תהליך ההריון והלידה הם חוויה מרגשת בעלת השלכות רבות לחייהם של האם ושל התינוק הנולד. שגיאות של הצוות המאבחן את האם ואת הולד עשויות להשפיע על מהלך החיים של שניהם לאורך עשרות שנים. תינוק שנולד עם מום שלא אובחן, או תינוק בריא שנפגע בשל ליקוי בטיפול בהריון או הלידה, זכאים לפיצוי הן על עוגמת הנפש והן על ההוצאות הצפויות לאורך חייו על טיפול באדם עם ליקוי פיזי או נפשי. עורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית בהריון ובלידה, בעלי ניסיון של שנים בתביעות מסוג זה, יכולים להעריך נכונה מה משמעות הנזק לעובר ולאמו בהמשך חייהם, להציג קשר ישיר לאלמנטים של רשלנות בתהליך הטיפול הרפואי, וכך לדאוג לפיצוי הוגן לעובר ולבני משפחתו.

תביעות של אמהות הפונות לעורך דין בתחום רשלנות רפואית בהריון ובלידה עוסקות ברשלנות רפואית במהלך שני השלבים העיקריים של הבאת ילד לעולם:

רשלנות-בהריוןרשלנות רפואית בהריון

נשים בהריון בישראל עוברות תהליך מקיף של בדיקות, שנועד לאתר ליקויים שונים בתפקוד העובר עוד ברחם, וכן לשמור על בריאות האם בתהליך כולו. נשים המוגדרות כבעלות הריון בסיכון גבוה נבדקות ביסודיות רבה יותר על מנת להימנע מסיכון לה ולעובר. עם זאת, לעיתים, הצוות הרפואי מדלג על בדיקה חשובה, או מתעלם מתוצאות משמעותיות של בדיקה שבוצעה. כתוצאה מכך, מומים מולדים אינם מאובחנים בשלב בו ניתן היה להפסיק את ההריון, או גרוע מכך – מומים נוצרים בעת ההריון כתוצאה מטיפול לקוי או מאבחון לקוי של מצב האם (כמו לדוגמה סכרת הריונית, רעלת הריון, הריון חוץ רחמי ושאר בעיות רפואיות הקשורות לתהליך ההריון המורכב).

רשלנות רפואית בלידה

לעיתים תהליך ההריון עובר באופן תקין לחלוטין, אך הרשלנות הרפואית מובילה לפגם בעובר, או אף חלילה למותו או למות האם, בשל טעות אנוש או בגלל טיפול רשלני בהם. תביעות שהגיעו לבית המשפט לאחרונה כוללות תיקים כמו רשלנות באבחון ובטיפול בקרע ברחם, שכתוצאה מהם התינוקת סבלה ממצוקה עוברית קשה ונפטרה כחמישה ימים לידתה. תיק נוסף נפתח בעקבות לידה שהתבצעה באופן תקין והעובר נולד בריא, אך לרחם האם נגרם נזק בלתי הפיך בשל חלקי שליה שנותרו בו, וכתוצאה מכך היא אינה יכולה להרות עוד.

לא כל מקרה של הריון שלא הסתיים בלידת תינוק בריא הוא עילה לתביעה על רשלנות רפואית, ונדרש עורך דין בעל ניסיון רב והכרות עם מאות מקרים של רשלנות רפואית בהריון ובלידה לשם כך. כמו כן, דרוש מומחה רפואי במשרד שיוכל לנתח את המקרה ולהסיק מה היו הליקויים השונים בטיפול שהביאו לתוצאה העגומה, על מנת להוכיח קשר זה בבית המשפט.

המאמר באדיבות עורך דין ביבנה ארז הראל