רשלנות רפואית בצבא

הגשת תביעת רשלנות רפואית עבור נזקי גוף / נפש היא זכות העומדת לכל אדם אשר נפגע כתוצאה מרשלנות רפואית בצבא בעת שירות סדיר או בקבע. במאמר הבא תמצאו מידע שימושי רב בנושא הגשת תביעות נזיקין ורשלנות נגד הצבא (למעשה נגד משרד הביטחון).

סיבות שכיחות לרשלנות רפואית בצבא

מהתחום האזרחי אנו מכירים מקרים של רשלנות רפואית הנעוצים בעיקר במחסור בכוח אדם ו/או בשחיקה ועבודה של הצוות הרפואי מסביב לשעון במשך שעות ארוכות עד כדי תשישות מסוכנת. כאשר מדובר על רשלנות רפואית בצבא, הגורמים לבעיה הם מגוונים ומורכבים יותר. בגדול, מערכת הרפואה הצבאית סובלת מבעיה של מחסור בכוח אדם גדולה ובנוסף לכך חסמים מבניים וביורוקרטיים רבים יוצרים עיכובים בטיפול. לזאת אפשר לצרף את העובדה כי בבסיסים ברחבי הארץ אין רופא זמין במשך רוב שעות היום וההחלטות מתקבלות לרוב ע"י פרמדיק או חובש.

מכל הסיבות שציינו עד כה, ניתן להבין מדוע אין זה נדיר לשמוע על טיפול רפואי כושל במסגרת צבאית או פשוט על טעויות באבחון. מכיוון שכך גם אין זה מפתיע כי מקרים רבים כאלו מגיעים בסופו של תהליך לתביעות משפטיות המוגשות על ידי עורכי דין המתמחים בתביעות נגד משרד הביטחון (אגף קצין התגמולים במשרד הביטחון הוא הגוף האחראי על תביעות רשלנות רפואית בצבא).

רשלנות רפואית משרד הביטחון

מקרים רבים של רשלנות רפואית מגיעים בסופו של דבר לתביעות המוגשות נגד משרד הביטחון

מעוניינים להגיש תביעה נגד משרד הביטחון?

מדובר כאן במשימה מורכבת הדורשת מיומנות רבה וניסיון רב בתחום. מומלץ לכם לאתר עורך דין מומחה לתביעות רשלנות רפואית בצבא. רק עורך דין מומחה בתחום יוכל לייצג אתכם בנאמנות מול משרד הביטחון, מול הוועדה הרפואית במשרד הביטחון – מדובר בתהליך הדורש בדיקה קפדנית של החלטות הוועדה ובמקרים רבים הגשת ערעור על החלטות אלה.

כיצד מומלץ לבחור עורך דין לתביעות נגד משרד הביטחון:

ראשית, בדקו עד כמה העו"ד המיועד מתמחה ספציפית בתחום של משרד הביטחון.
למשל – האם מדובר במשרד עורכי דין העוסק בעיקר בתביעות נגד משרד הביטחון או בעורך דין המתמחה בתיקים משפטיים נגד משרד הביטחון עם ניסיון בתחום – או שמדובר בכלל בעורך דין המתמחה במגוון נושאים רחב, לרבות משפט אזרחי, פלילי, מסחרי, קניין רוחני, נדל"ן, ועוד. למרבה הצער, רוב עורכי הדין בישראל אינם מתמקדים בתחום המצומצם של תביעות נגד משרד הביטחון אלא עוסקים במגוון רחב של נושאים. העניין מוזר למדי שכן עורכי דין רבים יגדילו לעשות ויציגו את עצמם כמשרד המתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון תוך שהם מטשטשים את העובדה כי משרדם עוסק בנושאים רבים ומגוונים. ניתן לבדוק זאת ופשוט להתקשר למשרד עורכי הדין בעילום שם ולשאול אם ניתן לשכור את שירותיהם בעניין סכסוך שכנים. אם זה משרד עורכי דין כללי, הם ימהרו להציע את השירותים המשפטיים שלהם. כך תוכל להבדיל בצורה הטובה ביותר בין משרדי עורכי דין כלליים ובין משרדי עורכי דין המתמחים במשרד הביטחון.

בחינת הידע של עורך דין משרד הביטחון

אם לא אהבת את הבדיקה הקודמת (אולי אינך רוצה להעמיד פנים בצורה כזו) – יש בדיקות נוספות שתוכל לעשות. למשל תוכל לשאול את עורך הדין הפוטנציאלי כמה שאלות על גוף האדם. עורך דין המתמחה בנזיקין או עורך דין משרד הביטחון צריכים להכיר היטב את גוף האדם מתוקף עבודתם. עורך דין שאינו יכול לזהות את שמות העצמות השונות בגוף האדם כנראה אינו מתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון. כדאי פשוט לשאול את עורך הדין כמה שאלות על העצמות בגוף האדם, שאלות כמו 'נפגעתי במהלך אימונים בעצם הקלויקולה, האם אתה מכיר את העצם הזו?' נספר לכם כי התשובה הנכונה היא עצם הבריח. השאלה היא אם עורך הדין שלפניכם ידע זאת. אם עורך הדין ידע את התשובה הנכונה, זה סימן טוב, אחרת – כנראה שהוא לא עורך דין המתמחה במשרד הביטחון ובמקרה הזה לא מומלץ לכם לשכור את שירותיו.

בחינת הגישה של עורך דין משרד הביטחון

גלה עד כמה העורך דין המדובר הוא בעל גישה אקטיבית ותודעת שירות. בדוק אילו עצות ניתן לקבל ממנו. אתה לא רוצה עורך דין בתיאוריה, אלא אחד בעל גישה רצינית שיקדם דברים בפועל. תביעות מהסוג הזה עשויות לקחת חודשים ארוכים עד לסיום ההליכים והשגת הפיצויים. אתם רוצים לוודא שאתם בוחרים באדם נעים וסימפתי שילווה אתכם לכל אורך התהליך. שיהיה שם איתכם ולמענכם ויגיש לכם הלכה למעשה את כל העזרה המשפטית לה אתם זקוקים.

להקשיב לאינטואיציה

למען האמת, עם כל הטיפים, בסופו של דבר יש גם את האינטואיציה שלכם והיא חשובה מאוד. אפילו אם קיבלתם המלצות על עו"ד מסוים, מומחה לתביעות נגד משרד הביטחון – רק כשתשבו מולו תוכלו להבחין ביחס שלו אליכם ואל התביעה שברצונכם להגיש, והנתונים הללו יעזרו לכם לגבש החלטה.